کد خبر : 877
تاریخ انتشار : جمعه 27 خرداد 1401 - 17:26

امام جمعه قزوین:

به نقش «دشت قزوین» در برقراری امنیت غذایی توجه ویژه شود

به نقش «دشت قزوین» در برقراری امنیت غذایی توجه ویژه شود
امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه گفت: از دشت قزوین برای افزایش تولید گندم و محصولات راهبردی استفاده بهینه کنیم.

به گزارش پایگاه خبری دیار مینودری، آیت الله عبدالکریم عابدینی در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مسجد النبی (ص) برگزار شد، اظهار کرد: دوست خوب دوستی است که در زندگی دنیایی دست ما را برای عمل صالح بگیرد، دوست خوب آن دوستی است که ما را در تقوا کمک کند، یار و یاور ما در حق و عدالت باشد، همراه ما در معرفت توحیدی و معرفت نسبت به قرآن و دین باشد، چنین دوستی دوست خوب است، دوستانی که این گونه در کنار یکدیگر باشند و مواظب اخلاق و رفتار هم و مواظب تقوای جمعی باشند در قیامت نیز دست یکدیگر را خواهند گرفت.

وی ادامه داد: آن ها که در دنیا در ظلم با هم یکی می شوند و در فساد همدیگر را یاری می کنند، این ها در قیامت با کینه و عداوت همدیگر را می بینند و با همان کینه و عداوت وارد جهنم می شوند، خداوند در آیه ۲۷ از سوره مبارک فرقان این موارد را بیان می کند، همچنین در سوره مبارک احزاب آیات ۶۶ به بعد نیز این حقیقت را آشکار می کند که آن هایی که در دنیا برای مسائل دنیوی با هم دوستی می کنند، در قیامت روسیاه هستند، در آنجا دشمنان هم هستند، به یکدیگر پرخاش می کنند و همدیگر را لعنت می کنند، آن هایی که در دنیا بر سر مسائل دنیایی با هم رفیق می شوند، سر مردم را کلاه می گذارند، بیت المال را غارت می کنند، زمین خواری می کنند، ربا می خورند، در بدی کنار هم و رفیق هم هستند، در قیامت حال این ها بد است.

استفاده بهینه از دشت قزوین برای افزایش تولید گندم و محصولات راهبردی

امام جمعه قزوین عنوان کرد: یکی از مناسبت های هفته پیش رو، تشکیل جهاد سازندگی است، همه ما امروز اهمیت کشاورزی را بیشتر از گذشته می دانیم، امروز دنیا در رقابتِ جمع آوری گندم از کشورهای مختلف است، هر کشوری می خواهد تا جایی که ممکن است گندم جمع آوری و ذخیره کند، همچنین همه متوجه موضوع کم آبی هستیم، در این شرایط باید خود را آماده کنیم تا با کمترین آب بیشترین استفاده را از خاک، زمین، بذر و کشت و کار داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: بنابراین موضوع کشاورزی بسیار حائز اهمیت است و انشاءالله با مدیریت عزیزان این اتفاق رخ خواهد داد، دولت این دغدغه را دارد، چرا که دولت ما دولتی است که باور کرده باید با اعتماد به مردم و استفاده از امکانات داخلی سرپا بایستیم، نمی خواهیم دست تکدی به سوی کشورهایی مثل امریکا دراز کنیم که خودشان در حال افول و اضمحلال هستند و تا توانسته اند با ما دشمنی کرده اند، ما که نمی توانیم با دشمن خود تعامل این چنینی داشته باشیم زیرا قطعاً دشمن خیر ما را نمی خواهد، ما این را در طول سالیان باور کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: آدم های ساده لوحی که در طول سالیان گمان می کردند امریکا کاری برای آن ها می کند، حال دیگر فهمیده اند که امریکا کاری برای آن ها نخواهد کرد، شاه هنگام رفتن خود گفت که من هیچ کاری نبود که برای امریکایی ها نکنم، اما این ها با ما چطور رفتار کردند، این یعنی حتی آدم عقب مانده ای مانند شاه هم این حقیقت تلخ را فهمید و مرد، اما متاسفانه داریم آدم هایی که ادعای روشنفکری هم می کنند، اما همین مسئله ساده را نمی فهمند.

خطیب نماز جمعه قزوین تاکید کرد: ما اگر بخواهیم استقلال خود را حفظ کنیم بخش عمده این استقلال به کشاورزی و محصولات اولویت دار کشاورزی وابسته است، نخستین اولویت در کشاورزی تولید گندم است، نباید نان مردم به مخاطره بیفتد، چرا که گندم اساس صنایع متنوع و فراوان دیگر هم هست، امیدواریم استان ما هم که استان کشاورزی و حاصل خیزی است و این دشت با عظمت قزوین که این دشت سفره خداست را برای ارتقاء تولید جدی‌تر بگریم.

آیت‌الله عابدینی اظهار کرد: با مدیریت درست و جلوگیری از کسانی که سوءاستفاده می کنند و منفعت طلبانه وارد این عرصه مهم می شوند را کنترل و مدیریت کنیم. در این شرایط بحرانی محصولاتی که آب زیادی مصرف می کند و ضرورتی مانند گندم را ندارند را مدیریت کنیم و تلاش کنیم در تولید محصولات دارای اولویت در کشور به صورت برجسته دیده شویم.

وی تصریح کرد: یکی از مواردی که در بحث جهاد کشاورزی و سازندگی مطرح است، این است که هر سال تعداد کسانی که زکات پرداخت می کنند بیشتر می شوند، زمانی بود که در تمام استان ما کمتر از یک میلیارد تومان زکات پرداخت می کردند اما بحمدالله امروز ده ها میلیارد تومان زکات در استان قزوین پرداخت می شود.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین افزود: به همان نسبت برای فقرا و نیازمندان رفاه حاصل شده است و خیلی ها هستند که به برکت زکات زندگی می کنند و دعا می کنند و باید بترسیم از اینکه ما زکاتی که حق محرومان است را نپردازیم و نباید در ادای این فریضه کوتاهی کنیم و اگر به این مسائل توجه کنیم خداوند برکاتش را شامل حال ما می کند.

امام جمعه قزوین گفت: در مصرف آب هر چه می توانیم صرفه جویی کنیم، از آب کشاورزی که بیشترین مصرف را داریم تا آب صنعت که در رده بعدی مصرف قرار دارد و مصرف خانگی را نیز کنترل کنیم.

وی با اشاره به سالروز تشکیل سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: همه ما به نوعی از خدمات سازمان تبلیغات برخوردار هستیم و اینکه چراغ مساجد روشن است یک بخشیش زحمات عزیزان تبلیغات اسلامی است. در رأس سازمان تبلیغات یک جوان اندیشمند قرار دارد که با یک تیم جوان و فعالی که هم رهبری را خوب درک می کنند و هم درک دینی درستی دارند، پای کار هستند.

آیت الله عابدینی اظهار کرد: امروز برادری متدین (حجت الاسلام والمسلمین پور آرین) مسئولیت تبلیغات اسلامی استان قزوین را برعهده گرفته اند و بسیار امیدوار هستیم که سازمان تبلیغات اسلامی در استان قزوین در عمران و آبادانی فعالیت های درون مسجدی و احیای فعالیت های قرآنی نقش مؤثری را ایفا کند.

خطیب نماز جمعه قزوین تصریح کرد: سالروز تأسیس بسیج اساتید را در این ایام داریم که در دوران فتنه ها نیز فعالیت ها و نقش خوبی داشتند که به مناسبت سالروز شهادت شهید چمران این مناسبت را داریم. امیدواریم اساتید گرانقدر با نگاه بسیجی دانشجویان را که فرزند معنوی اساتید هستند را پرورش دهند و غیرت ایمانی، ملی، دینی، فناوری و دانش با شتاب بیشتری در بین قشر دانشگاهی و دانشجویی دنبال شود.

وی با اشاره به آغاز هفته قوه قضائیه با نام هفته عدالت، بیان کرد: خدای متعال به حوزه عدالت جدی تر از فرمان نگاه کرده است و فرموده خدا به شما دستور می دهد امانت ها را به اهلشان بدهید.

آیت الله عابدینی افزود: وقتی که دو نفر نزد قاضی می روند، حق یک نفر ضایع شده و یک نفر صاحب حق است، قاضی باید بیاید آن حق ضایع شده را که امانت الهی و امانت صاحب حق است به او برگرداند، اگر غیر از این اتفاق بیفتد این قاضی وظیفه خود را انجام نداده و به عدل عمل نکرده است، این قاضی یک نفر را مظلوم قرار داده و یک ظالم را حمایت کرده است.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: البته ما باید خداقوت بگوییم به قاطبه قاضیان عدالت مدار که از گرفتاری های مردم گره گشایی می کنند و از مظلومان مال باخته، جان باخته و گرفتار حمایت می کنند، چنین افرادی به دستگاه عدلیه پناه می برند، این قاضیان عادل که گره کار چنین مردمانی را باز می کنند باید دست آن ها را بوسید و به زحمات آن ها احترام قائل شد اما اگر هم کسی کوتاهی کند مجازات او سنگین است.

وی ادامه داد: امام صادق (ع) در حدیثی قاضیان را چهار دسته کردند، فرمودند یک دسته اهل نجاتند، بقیه اهل نجات نیستند و عبارتند از آن کسی که می داند به عدل قضاوت نمی کند و قضاوت او ناحق است، یعنی هم می داند و هم در عمل قضاوت او ناحق است، این جهنمی است، دومین دسته آن هایی که نمی دانند به ناحق قضاوت می کنند اما به ناحق قضاوت می کنند، این ها هم جهنمی هستند، سومین دسته آن کسانی هستند که به حق قضاوت می کنند اما نمی دانند که به حق قضاوت می کنند، یعنی تیری در تاریکی رها می کنند و شانسی قضاوت می کنند، خداوند می گوید تو که نمی فهمی حق چیست چرا قضاوت می کنی؟ زیرا سرنوشت مردم را نباید به شانس سپرد، بنابراین این فرد نیز جهنمی است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تاکید کرد: یک دسته از قاضیان اهل نجات هستند، همه ما برای موفقیت این دسته که تعدادشان هم زیاد است دعا می کنیم، آن هایی که هم می دانند و هم به حق قضاوت می کنند، خداوند برکات زندگی این ها را بیفزاید، این ها پناه مردم هستند، این ها همان کسانی هستند که جان خود و استراحت خود را گذاشته اند و زحمت می کشند تا برای رضای خدا حق را به صاحب حق برسانند.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: مناسبت دیگری که در پیش روست، ارتحال عالم و عارف بزرگ که بسیاری از علمای بزرگ امروز و دیروز ما شاگردان مکتب این شخصیت بزرگوار بوده اند، ایام ارتحال مرحوم میرزا جواد آقای ملکی تبریزی را در پیش داریم، این شخصیت بزرگ آن قدر با ذکر، ارتباط با خدا، تهجد، نماز شب، سیر و سلوک، مراقبت و مواظبت از اعمال و رفتار و گفتار زندگی کرد تا مصداق آیه شریفه ای شد که خدای متعال فرمود اگر کسانی در مسیر ما استقامت بورزند به آن ها آب گوارا می نوشانیم، در روایات آمده منظور از آب گوارا این است که لیاقت این را داشته باشد که فرمایشات امیرالمومنین (ع) را خوب بفهمد، لیاقت اینکه آیات قرآن را خوب درک کند، این به معنای آب گواراست، یعنی اگر یک حدیث بشنوند جان آن ها تازه می شود، گویی زنده و نورانی می شوند، از فهمیدن آیات قرآن لذت می برند، این ها از آب حیات بخش استفاده می کنند، این عالم بزرگوار نیز از این جنس بود، خداوند روح ایشان را با انبیا و اولیا محشور کند.

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) نیز مختصری شاگرد ایشان بوده و چند جلسه در کلاس های درس ایشان حاضر بودند، امام(ره) فرمودند ای کاش بیشتر فرصت می شد که من از درس و روحیات ایشان بهره مند می شدم.

از برگزار کنندگان اجتماع باشکوه “سلام فرمانده در قزوین” قدردانی می‌کنم

خطیب نماز جمعه قزوین عنوان کرد: موضوع دیگری هم که جا دارد به شکرانه نعمت خدا عرض کنیم و تشکر کنیم از دست اندرکارانی که اجتماع سرود سلام فرمانده را در استان قزوین برپا کردند، این سرود با جمعیت بسیار زیادی در استان اجرا شد، نیروی انتظامی در بحث ترافیک و ساماندهی و نظم این اجتماع بسیار فعال بود، همه بسیجیان استان و تمامی مردم اعم از پیر و جوان در این اجتماع شرکت کردند، این سرود از مرزهای کشور ما عبور کرد و در کشورهای بسیاری به زبان فارسی و یا به زبان خودشان خوانده شد.

 آیت الله عابدینی اظهار کرد: ما گاهی می گوییم که ایران قیام کرد، امام خمینی (ره) آمد، حال اگر جهان قیام کند که می آید؟ این سرود در حقیقت یک قدم به این سو رفت که ملت های دیگر را هم به قیام وا دارد، دیدیم که ملت های دیگر هم آماده هستند، این سرود خیلی روح ما را لطافت بخشید، کشورهای مختلف آمدند همان چیزی را گفتند که ما گفتیم و از این سرود استقبال کردند، چقدر دشمن از این حرکت رنج کشید، چقدر نقشه ها و توطئه ها آورد که این کار را خراب کند، ولی معلوم شد که خداوند می خواهد دل های مومنین را در سراسر عالم به هم بپیوندد، امیدواریم همیشه و همه جا پای کار دین باشیم، ملازم تقوا باشیم، مواظب وحدت، انسجام، برادری و محبت نسبت به یکدیگر بوده و به دنبال پیروی از حق باشیم.

انتهای پیام/

منبع: فارس قزوین

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.