کد خبر : 1047
تاریخ انتشار : شنبه 18 تیر 1401 - 0:20

امام جمعه قزوین:

احتکار و دامن‌زدن به گرانی‌ها پیمان‌شکنی در پیشگاه خدا است

احتکار و دامن‌زدن به گرانی‌ها پیمان‌شکنی در پیشگاه خدا است
آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «احتکار» و «دامن‌زدن به گرانی‌ها»، پیمان‌شکنی در پیشگاه خدا است.

به گزارش پایگاه خبری دیار مینودری؛ آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته که در مسجدالنبی (ص) برگزار می‌شود، ضمن سفارش به تقوای الهی اظهار کرد: همیشه در خانواده‌ها، در محیط‌های آموزشی، در بازار مسلمانان، در ادارات کشور اسلامی و در هر کجا که هستیم وظیفه داریم و تقوا را به یکدیگر یادآوری کنیم.

وی افزود: همیشه باید دانشجوی کلاس تقوا باشیم و دست یکدیگر را برای تقوا بگیریم و همیشه بدانیم که در محضر خدا هستیم، هر کار خلاف تقوا می‌کنیم گویا پیمان خود را با خدا می‌شکنیم و این درست نیست که پیمان با خدا شکسته شود.

احتکار و دامن‌زدن به گرانی‌ها پیمان‌شکنی در پیشگاه خدا است

امام جمعه قزوین عنوان کرد: این بسیار ارزشمند است که کاری را بر اساس تقوا انجام می‌دهیم؛ کسی که احتکار می‌کند پیمان خود را با خدا می‌شکند و برای نان مردم دردسر درست می‌کند و به گرانی‌ها دامن می‌زند برای بندگان خدا ایجاد زحمت می‌کند، این پیمان‌شکنی در پیشگاه خدا است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: همه موظفیم هم‌وغم خود را کار گذاشته و در مقابل دشمنان که همه چیز را سلاح قرار داده تا به مسلمانان و حتی غیرمسلمانان آسیب برسانند محکم بایستیم؛ ما وظیفه داریم هوای یکدیگر را داشته و نقشه‌های دشمن را خنثی کنیم چون دشمن زمانی که کسی احتکار کند و مردم را به زحمت بیندازد خوشحال می‌شود

مسلمانی به ادعا نیست بلکه به عمل است

وی با بیان اینکه این ما هستیم که باید حواسمان به یکدیگر باشد، مسلمانی و تقوای ما اینجا معلوم می‌شود، افزود: مسلمانی به ادعا نیست بلکه به عمل است، اگر در عمل وظیفه‌مان را درست انجام دادیم مسلمان محسوب می‌شویم، اگر یک کارمند کار اداری خود را درست انجام داد، اگر یک فروشنده درست عمل کرد، اگر یک تولیدکننده با صداقت و امانت تولید سالم به مردم عرضه داشت، این معنای تقواست و همه ما باید در همه جا حواسمان به تقوای الهی باشد.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: مناسبت روز ترویه را در پیش داریم، روز هشتم ذی‌الحجه روزی است که حاجیان محرم شده و خود را برای حج تمتع مهیا می‌کنند، امیدواریم خداوند روزی کند حج را به برادران و خواهرانی که تاکنون مشرف نشده‌اند.

حرکت امام حسین (ع) به سمت عراق

امام جمعه قزوین تصریح کرد: در روز ترویه حرکت امام حسین (ع) به سمت عراق است، این که می‌گویند حضرت حج را نیمه تمام گذاشت در این زمان هنوز حج آغاز نشده بود که حضرت رفتند، یعنی هنوز حضرت اصل حج را شروع نکرده بود که بگوییم آن را نیمه تمام گذاشت، آن موقع اگر مسئله‌ای پیش آمد هر حاجی می‌تواند حج را ادامه ندهد، این‌گونه نیست که بگوییم اگر روز ترویه رسید دیگر حتماً باید همه اعمال را انجام بدهد، بنابراین حضرت اگر این را رها کردند، این گونه نبود که حج واجب خود را نیمه تمام بگذارد بلکه پیش از شروع مراسم به سمت عراق و کوفه حرکت کردند که در نهایت کار حضرت به کربلا کشید.

وی یادآور شد: حضرت پیش از این سفیر و نماینده خود یعنی مسلم‌بن‌عقیل را مأموریت داده بود تا به سمت کوفیانی برود که نامه نوشته و اظهار وفاداری کرده بودند و از ایشان خواسته بودند نماینده‌ای برای پیگیری امورشان بفرستند، حضرت نیز مسلم‌بن‌عقیل را به عنوان نماینده فرستادند. مسلم بن عقیل وارد کوفه شد، مردم منتظر ایشان بودند و از او استقبال کرده و مهمانش کردند اما ظرفیت انسان‌ها متفاوت است، مردم کوفه ظرفیتشان این بود اما وقتی شمشیر تیز ابن زیاد متوجه آن‌ها شد دیگر ظرفیتشان آن‌قدر نبود که در مقابل شمشیر هم استقامت کنند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: کم کم کسانی که ایمانشان ضعیف بود مسلم را تنها گذاشتند و شرایط در کوفه تغییر کرد، دیگر به جز تعداد معدودی از کوفیان با مسلم‌بن‌عقیل همراهی نداشتند، تا اینکه به شهادت مسلم‌بن‌عقیل انجامید.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: مسئله‌ای که در باب شهادت مسلم‌بن‌عقیل مطرح است این است که آن حضرت قبل از اینکه مورد بی‌وفایی کوفیان قرار بگیرد به امام حسین (ع) نامه نوشته بود و به حضرت عنوان کرده بود مردم کوفه همان گونه که به شما نامه نوشته بودند آمادگی دارند اما پس از اینکه شرایط کوفه بحرانی شد مسلم‌بن‌عقیل بسیار نگران امام حسین (ع) شد، از این جهت که خودش هم که نماینده امام بود برای ایشان نامه نوشته بود که به کوفه بیایند و مردم آماده هستند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: روز عرفه را در نهم ذی‌الحجه در پیش داریم، روز عرفه با فضیلت ترین روزهای سال است و بسیار مورد عنایات روایات است، در روز عرفه دعا و استغفار بسیار سفارش شده است، ما نمی‌دانیم تا فردا زنده هستیم یا نه، نمی‌دانیم تا عرفه سال آینده هستیم یا نه، بنابراین این فرصت توبه و استغفار را قدر بدانیم و فردا باید روز بسیار مهمی برای ما باشد.

آیت‌الله عابدینی افزود: استغفار واقعی یعنی خدایا من هر کجا رفتم اشتباه بوده و می‌خواهم با تو آشتی کنم و از او التماس کنم و بگویم که کارهای مرا فقط تو می‌توانی درست کنی و روز استغفار یعنی حقیقتاً استغفار کنیم و گذشته‌های خود را جبران کنیم و دل‌هایی که لرزاندیم دوباره بدست بیاوریم و اینها مسائلی است که در روز عرفه باید دنبال کنیم.

وی اضافه کرد: باید در این روز مسائل معرفتی را ارتقا دهیم و این نباشد که اگر یک روزی عمر ما تمام شد ببینیم با شک و تردید از این دنیا می‌رویم و عمرمان تمام شده و هنوز تکلیفمان را با خدا روشن نکرده‌ایم، هنوز راجع به قیامت مشخص نکرده‌ایم یقین داریم یا نداریم، مبادا با شک و تردید باشیم، عمرمان تمام شود و هنوز با آیات قرآن و کتاب‌های آسمانی شک داشته باشیم که از طرف خدا آمده است یا خیر و اگر این‌گونه باشیم عقب ماندگی به حساب می‌آید.

عرفه، بهار تهذیب معرفت، نورانیت و یقین است

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: یکی از جاهایی که باید عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم، روز عرفه است، البته در هر روزِ سال نیز باید این‌گونه باشیم. ما در هر نماز دنبال یقین می‌گردیم و آن‌قدر عبادت می‌کنیم که دلمان نورانی شود و به یقین برسیم اما روز عرفه بهار تهذیب معرفت، نورانیت و یقین است.

امام جمعه قزوین گفت: اباعبدالله الحسین (ع) در بخشی از این دعا می‌فرماید خدایا کاری کن که من از تو واهمه داشته باشم مانند اینکه تو را همیشه حاضر و ناظر ببینم و با تقوای خودت مرا به سعادت برسان و معصیت تو مرا  به شقاوت و بدبختی می‌کشاند و کاری کن به این روز دچار نشوم.

وی افزود: در ادامه حضرت می‌فرماید خدایا کاری کن من با تمام وجود و از درون خود را بی‌نیاز غیر بدانم، همه آدم‌ها محتاج خدا هستند و آن‌هایی که گاهی فکر می‌کنیم احتیاج ما را برآورده می‌کنند، خودشان از ما یا محتاج‌تر هستند و یا مثل ما هستند. حضرت می‌فرماید خدایا کاری کن یقین در قلب من دیده شود و به خدا و کتاب‌های آسمانی یقین کنم و کارهایی که می‌کنم خالصانه باشد و ریا در آن نباشد. ما گاهی رضایت همه را حواسمان هست اما رضایت خدا را توجه نمی‌کنیم.

آیت‌الله عابدینی اضافه کرد: امام حسین (ع) می‌فرمایند خدایا کاری کن چشم من بصیرت داشته باشد. انسان بی‌بصیرت بین حق و باطل نمی‌تواند فرق قائل شود. خیلی‌ها نزد امیرالمؤمنین (ع) می‌آمدند و می‌گفتند ما نمی‌دانیم تو حق هستی یا معاویه! این انسان بصیرت ندارد که این‌گونه سخن می‌گوید.

امام جمعه قزوین با بیان اینکه دعا کنیم که گرفتار بی‌بصیرتی نشویم، گفت: آن‌ها که بی‌بصیرت شدند جای جلاد و شهید را عوض کردند، آن‌هایی که بی‌بصیرت شدند دشمنان خدا و شیاطین بزرگ را ملجأ و پناه خود قرار دارند و آن‌ها را صاحبان تمدن تصور کردند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: در دعای عرفه آمده است که «وَ الْبَصِیرَهَ فِی دِینِی» یعنی ‏نسبت به دین خود بصیرت داشته باشیم، وقتی آیه قرآن را می شنویم لذت ببریم، یک حدیث از ائمه (ع) و پیامبر را که می شنویم آن را گنجی به حساب بیاوریم که دلمان را نورانی می کند، بی تفاوت نباشیم، خود را از این ها بی نیاز نبینیم، در ادامه این دعا آمده است «وَ مَتِّعْنِی بِجَوَارِحِی» یعنی خدایا کاری کن من از اعضا و جوارحم بیشترین استفاده را ببرم.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: در ادامه دعای عرفه آمده است سمع و بصر من را وارثان من قرار بده، زمانی که من از دنیا رفتم دیگران از سمع و بصر و از گفته‌ها و مطالب من بهره‌مند باشند.

امام جمعه قزوین تأکید کرد: امام حسین (ع) در فراز دیگری از این دعا می‌فرمایند وقتی روز عرفه حاجیان به این قسمت می‌رسند طوری تحول در آن‌ها ایجاد می‌شود که فریادشان بلندتر و اشک‌هایشان جدی تر اتفاق می‌افتد، ما هم دعا کنیم که خدایا ما تا از این دنیا نرفته‌ایم جزو استغفار کنندگان باشیم، در ادامه می فرماید «لا إلهَ إلاّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إنّی کُنْتُ مِنَ المُوَحِّدین» یعنی ما می خواهیم از موحدین باشیم، «لا اِلهَ اِلاّ أَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ مِنَ الخائِفین» یعنی وقتی حرف از جهنم می شود من بی تفاوت نباشم، ترس و واهمه داشته باشم، ان‌شاءالله در روز عرفه بتوانیم این دعا را با معرفت مشارکت داشته باشیم.

کودتای امریکایی پایگاه هوایی شهید نوژه

وی خاطرنشان کرد: مناسبت دیگری که در پیش داریم، کشف توطئه کودتای امریکایی پایگاه هوایی شهید نوژه که معروف است تمام ریزه‌کاری‌ها را تدارک دیده بودند که با این کودتا بساط نظام جمهوری اسلامی را جمع کنند، بنا بود جماران را بمباران کنند، جزو برنامه‌شان بود که جاهای حساس را بمباران کنند اما خدای متعال کاری کرد مادری که فرزندش در جریان این توطئه بود، این فرزند ماجرا را برای مادر تعریف کرد، مادر هم به او دستور داد که باید این ماجرا را به گوش مسئولین برساند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: این چنین بود که این توطئه کشف شد، این مادر مادری کرد، بنابراین باید همیشه برای فرزندانمان معلم و راهنما باشیم و این چنین بود که این خطر از سر جمهوری اسلامی رفع شد.

نماز عید قربان باشکوه برگزار شود

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: عید سعید قربان را در پیش داریم، در همه شهرهای استان ائمه محترم جمعه نماز عید قربان را باشکوه هر چه تمام‌تر برگزار می‌کنند، در قزوین نیز حتماً برنامه‌ها را به سمع و نظر شما می‌رساندند، ان‌شاءالله این نماز در سراسر کشور و در کشورهای اسلامی با شکوه برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: همچنین لازم است قیام خونین مسجد گوهرشاد را یادآوری کنم و به روح شهدای بزرگوار آن حادثه غم‌انگیز که ره‌آورد شوم رضاخانی در برداشتن حجاب بود درود می‌فرستیم.

وی ادامه داد: روز بزرگداشت خوارزمی و روز فناوری اطلاعات را داریم، همچنین روز ادبیات کودک و نوجوان را داریم که بسیار حائز اهمیت است، امیرالمؤمنین (ع) فرمود قلب کودک و نوجوان مانند زمین مستعد برای رشد و شکوفایی استعداد است که هر چیزی در چنین زمینی عرضه کنی آن را می‌پذیرد و باید تلاش کنیم بهترین خوراک به کودکان و نوجوانان عرضه کنیم و فضای مجازی را به فرصتی برای تولید محتوای مناسب تبدیل کرده و آسیب‌های آن را برطرف کنیم.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: دشمنان می‌خواهند امنیت روانی جامعه ما را به مخاطره بیندازند، تمام تبلیغاتی که می‌کنند، یاس آفرینی که دارند، ما هر چه موفقیت هم داشته باشیم دشمنان آن را وارونه نشان می‌دهند، خودشان را موفق نشان می‌دهند، به نفع خودشان تبلیغ می‌کنند و به ما که می‌رسند هر چه موفقیت هم داشته باشیم می‌خواهند بگویند اینها شکست است، حواسمان به نقشه‌های دشمن و اینکه امنیت روانی ما مورد هدف آن‌هاست، باشد و مدافع امنیت روانی در جامعه باشیم.

وی در پایان گفت: بدانیم که بحران روز به روز در سرزمین‌های اشغالی بیشتر می شود، این ها هنر اینکه بتوانند دولتی را سر کار بیاورند، از دست داده اند، تشنج، اختلاف و دو دستگی هر روز بینشان بیشتر می شود، امیدواریم خدای متعال هر روز عزت و اقتدار مسلمانان را تقویت کرده و دشمنان را به اضمحلال و نابودی نزدیک تر کند.

انتهای پیام/

منبع: صبح قزوین

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.