کد خبر : 6460
تاریخ انتشار : شنبه 30 اردیبهشت 1402 - 1:42

امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه:

اشتغال، مسکن و ازدواج جوانان در دستور کار دولتمردان قرار گیرد

اشتغال، مسکن و ازدواج جوانان در دستور کار دولتمردان قرار گیرد
امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه گفت: تسهیل ازدواج جوانان با دسترسی آسان به شغل و مسکن در دستور کار دولت قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری دیار مینودری، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار شد، ضمن سفارش به حرکت به مسیر تقوا اظهار کرد: جمعیت یکی از موضوعات بسیار مهم کنونی است چه بسا که امنیت کشور به جمعیت بستگی دارد، یعنی اگر جامعه‌ای کاملاً پیر شد دیگر نیروهای مرزبان و نیروهای مدافع دین و مدافع امنیت نخواهد داشت همچنین نمی‌توانند در کارخانه‌ها تولیدکننده و یا دانشجوو یا استاد دانشگاه و یا حوزه علمیه باشند همچنین امنیت غذایی و پزشکی مردم نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

وی افزود:اگر جمعیت جوان نداشته باشیم نه تنها نشاط اجتماعی در جامعه از بین می‌رود بلکه اقتدار و اعتبار بین‌المللی کشور نیز زیر سؤال خواهد رفت، یعنی اگر جمعیت جامعه ما افزایش پیدا نکند و جوان نداشته باشیم همه ارزش‌ها را از دست می‌دهیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان اینکه صرفاً با دعا کردن جمعیت ما جوان نمی‌شود، گفت: باید زیرساخت‌های جمعیت جوان فراهم و امر ازدواج را جدی گرفت و جوانان را به ازدواج و فرزندآوری تشویق کرد؛بر اساس سفارش دین و رسول اکرم (ص) و ائمه (ع) باید کاری کنیم که جوانان در سنین پایین ازدواج کنند، این از فضائل مؤمن به حساب می‌آید که کاری کنیم دختران و پسران ما در سنین مناسب ازدواج کنند.

تسهیل ازدواج جوانان در دستور کار دولتمردان قرار گیرد

امام جمعه قزوین با بیان اینکه تسهیل ازدواج جوانان در دستور کار دولتمردان قرار گیرد، خاطرنشان کرد: قسمت‌های خاص حوزه حمایت از ازدواج مربوط به حاکمان و دولت‌هاست، مسئولان باید همت کنند موضوع مسکن، شغل و معیشت برای جوانان حل شود.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد:باید به خدا اعتماد کرده و یک کار فرهنگی جدی صورت گیرد؛ چه بسا که خدای متعال می‌فرماید مبادا فرزندان خود را از ترس رزق و روزی بکشید یا صاحب فرزند نشوید یا ازدواج نکنید، مبادا این گونه باشد، شما تصور می‌کنید شما روزی فرزندانتان را می‌دهید اما من روزی آن‌ها را می‌دهم، روزی شما را هم من می‌دهم، شما خود را روزی‌آور خانواده می‌بینید، در حالی که روزی‌دهنده من هستم.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: همچنین خداوند درباره ازدواج هم فرموده اقدام به ازدواج کنید، اگر جوانان شما فقیر بودند خدا از فضل و لطف خود آن‌ها را بی‌نیاز می‌کند، خوب بود فرصتی می‌شد ما از این نمازگزاران می‌پرسیدیم شما سی سال پیش یا پنجاه سال پیش که ازدواج کردید، بعد از ازدواج گرفتارتر شدید یا گرفتاری‌هایتان حل شد؟

وی یادآور شد: شما احتمالاً وقتی ازدواج کردید خانه نداشتید، ماشین نداشتید، شاید شغلتان هم مشخص نبود، بعد از ازدواج خدا لطفش را شامل حال شما کرد، همه چیز شما رو به راه شد و زندگیتان سامان گرفت انتظار داریم که بزرگترها این گزارش‌ها را برای جوان‌ها تشریح کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: اکنون اگر پدری به فرزندش بگوید تو ازدواج کن، خرج و مخارج ازدواجت را من می‌دهم، چون پدر قول داده ما می‌پذیریم و می‌گوییم حتماً پدر سر قول خود می‌ماند، پدر ممکن است نتواند به عهد خود وفا کند و حادثه‌ای برای او پیش آید، اما خدا قول داده و ما گاهی قول خدا را جدی نمی‌گیریم.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: جامعه ما برای جوان کردن جمعیت خیلی کم وقت دارد، آن‌هایی که اکنون افسوس می‌خورند و می‌گویند ای کاش ما در جبهه شهید می‌شدیم یا اگر توفیق شهادت در جبهه نداشتند می‌گویند ای کاش ما در دوران دفاع مقدس یا دفاع از حرم کاری می‌کردیم، هر افسوسی برای گذشته می‌خوریم اگر برای افزایش جمعیت قدم خیری برداریم تا جوانان تشویق به ازدواج شوند و راه برای آن‌ها باز شود، جبران همه خسارت‌ها می‌شود و اهمیت دارد.

وی با اشاره به آغاز دهه کرامت در هفته پیش‌رو ادامه داد: دهه کرامت با سه حادثه مهم همراه است، آغاز این دهه با ولادت حضرت فاطمه معصومه (س)، ولادت حضرت احمدبن‌موسی (ع) و ولادت امام رضا (ع) همراه است که این سه شخصیت یک وجه مشترک مهم دارند؛ دشمن برای اینکه ولایت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) را مخدوش و ولایت را از جلوی چشمان مردم پنهان کند، امام رضا (ع) را که در مدینه بود را تبعید کرد.

امام جمعه قزوین بیان کرد: دشمن امام رضا (ع) را مجبور کرد که از مدینه به توس هجرت کند، امام رضا (ع) که آمد باید به مردم می‌فهماند که چرا مرا از مدینه جدا کرده‌اند، لذا در تمام صحبت‌ها و راهنمایی‌هایشان این معنا را به سمع و نظر مردم رساندند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: آن حضرت وقتی در توس مستقر شد معناب ولایت را برای مردم تبیین می‌کرد و حتی ایشان در سخنرانی خود در در نیشابور فرمودند خداوند فرموده کلمه لااله‌الاالله دژی مستحکم است که هر کس وارد آن شود از عذاب من در امان است.

وی تأکید کرد: امام رضا (ع) پس از این کلام قدری حرکت کردند و دوباره مردم را برای شنیدن آماده کردند و مجدداً فرمودند اینکه کلمه لااله‌الاالله دژ است، به شرط اینکه ولایت پیغمبر و آل پیغمبر بر پا باشد، این ما هستیم که می‌توانیم این جامعه دینی را بر اساس آنچه خدا فرموده رهبری کنیم، ولایت ما می‌تواند مشکل‌گشا باشد.

خطیب نماز جمعه قزوین تصریح کرد: حضرت احمدبن‌موسی (ع) از ناحیه جنوب وارد ایران شدند که بعد از آمدن آن مسیری که فرزند امام موسی کاظم (ع) به همراه قافله ای تا شیراز آمدند،یعنی استان‌های هم‌جوار و شهرهای قبل از شیراز که همه اهل ولایت هستند، پشت سر امام رضا (ع) آمدند تا ولایت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) را در آن منطقه جغرافیایی بیان کنند.

آیت‌الله عابدینی یادآور شد: حضرت فاطمه معصومه (س) نیز از منطقه دیگری وارد شدند تا به ساوه و قم رسیدند، این قطعه جغرافیایی و این منطقه هم اهل ولایت هستند، یعنی دشمن امام رضا (ع) را آورد تا چراغ ولایت را خاموش کند اما این خواهر و برادر یک حرکت جهاد تبیینی کردند تا به مردم بفهمانند ما باید با ولایت زنده باشیم، با ولایت دین می‌ماند، عزت، شرف، اقتدار و عظمت انسان‌ها و نظم جامعه با ولایتتأمین و تضمین می‌شود.

وی اظهار کرد: وقتی حضرت معصومه (س) در قم مستقر شد، قم کانون علم و دانش و محل انتشار معارف اهل بیت عصمت و طهارت شد، از قم هر ساله هزاران مبلغ در سراسر جهان با زبان‌های مختلف برای مردم از قرآن، ولایت، اهل بیت (ع)، نبوت، رسالت و حقانیت اسلام سخن می گویند، از سراسر جهان ده ها هزار دختر و پسر برای کسب دانش دینی در قم تحصیل می کنند، در کشورهای زیادی شعبه حوزه علمیه قم به پا شده است، این ها همه از برکات وجودی حضرت معصومه (س) است.

قیام امام راحل از برکات وجودی حضرت معصومه (س) بود

امام جمعه قزوین عنوان کرد: شخصیتی مانند امام (ره) از قم قیام کردند و جهان را در مسیر دین رهبری فرمودند، این‌ها همه از برکات وجودی حضرت معصومه (س) است، همین امروز و همیشه در روستاها، شهرها و مساجد روحانیت معزز و مکرم و تربیت‌شدگان مکتب قم در کوشش و تلاش هستند برای اینکه آنچه مربوط به قرآن، ولایت، پیغمبر (ص)، رسالت و نبوت است را به سمع و نظر مردم برسانند، این ها همه از برکات وجودی خانمی است که در حمایت از ولایت برخاسته بود.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: امام صادق (ع) فرمودند خدا یک حرمی به نام مکه دارد، حرم رسول خدا نیز در مدینه است، و حرمی نیز برای امیرالمؤمنین (ع) در کوفه و نجف است، حرمی هم در قم است که درهایی از بهشت از آنجا باز می شود، قرآن و مطالب نورانی اهل بیت (ع) از طریق قم به سمع و نظر مردم می رسد، این‌ها همان درهای بهشت است که مردم را به سمت بهشت رهبری می کند.

وی با اشاره به ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختران گفت: این یعنی ما الگویی مثل حضرت معصومه (س) داریم، باید دختران خود را قدر بدانیم.

آیت‌الله عابدینی تأکید کرد: رسول خدا (ص) فرمودند اگر کسی دو عائله دختر داشته باشد، یعنی یا خودش دختردار باشد یا به عائله ای که دختر دارند و تنگدست هستند کمک کند، یا سه دختر عائله‌مند او باشند، او در بهشت با من است، یعنی دختر این قدر نزد پیغمبر احترام داشته و پیغمبر سفارش دختران را به همه ما کرده که آن هایی که دختر دارند باید قدر بدانند و به دختران خود احترام بگذارند.

خطیب نماز جمعه قزوین تصریح کرد: یک وقت کسی دختر ندارد اما خواهر دارد، این احترام به دختر و خواهر، مخصوصاً احترام به مادر چقدر سفارش شده ، این ها همان چیزهایی است که باید از پیش برای قیامتمان بفرستیم.

وی با اشاره به آغاز تحریم‌های خشن اقتصادی از سوی آمریکا و اروپا علیه کشور ایران تصریح کرد: غربی‌ها آن موقع این تحریم ها را آغاز و مردم ما را در مضیقه قرار دادند، اما امروز کار به جایی رسیده که کم‌کم ما در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که دیگر مضیقه آن‌ها نمی تواند روی ما مؤثر باشند و ورق برگشته است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: همچنین اخیراً رئیس دولت سابق اظهارنظری کرده و گفته ان‌شاءالله برای صداوسیما، ائمه جمعه و نیروهای مسلح فرقی نمی کند چه دولت و چه مجلسی سرکار باشد، یعنی به مردم و مؤمنین گفته نباید برای شما فرق کند که چه دولتی روی کار باشد؛ بنده می‌خواهم عرض کنم که چرا نباید فرق کند؟

آیت الله عابدینی عنوان کرد: دولتی که سال‌های زیادی را به بطالت و تعطیلی گذراند و عمر ملت ما را تلف کرد، دولتی که گفت‌وگوی با اجانب را بلد نبود و دائم چالش ایجاد می کرد، دولتی که همه سرمایه ها را پای برجام هیچ و پوچ کرد و تحریم ها هم افزایش پیدا کرد و تشدید شد، دولتی که در مقابل تحریم ها هنر هیچ گونه فعالیت خنثی‌کننده‌ای را نداشت، آیا این دولت با دولتی که شب و روز فعالیت می کند و نتیجه فعالیت ها را هم ان‌شاءالله در حد اعلا به زودی خواهیم دید، یکی است؟

مردم از دولت انتظار دارند مبارزه با فساد جدی‌تر دنبال شود

وی بیان کرد: نهال‌هایی که دولت فعلی کاشته به زودی به ثمر خواهد داشت، آیا نباید بین این دو دولت تفاوت قائل شد؟ دولتی که برای ما عزت بیاورد با دولتی که ما را در عالم رسوا کند یکی هستند؟ دولتی که امانت‌دار باشد با دولتی که ۶۲ تن طلا را به تاراج بسپارد، نباید تفاوت کند؟ حتماً این ها با هم فرق دارند و مردم ما هم به خوبی این فرق را می بینند.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: البته حتماً مردم ما از دولت جدید هم انتظار دارند در رفع مشکلات، پایین آوردن تورم، رفع فقر و در اینکه سفره مردم از غنای بیشتری برخوردار شود، تلاش بیشتری کند و در اینکه مبارزه با فساد جدی‌تر انجام شود و آن هایی که فساد کردند و مردم هم آن ها را می شناسند، طوری نشود که این ها بروند پرونده‌های خود را صاف کنند و برای فسادهای دیگر و رفتن به مجلس خیز بردارند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تأکید کرد: ما انتظار داریم آنچه به دولت و شورای نگهبان مربوط می‌شود انجام شود و همه دست به دست هم بدهیم تا مملکت ما به سمت رفاه، آسایش، زندگی خوب، اقتصاد محکم، تولید فراوان و بابرکت و محبت و دوستی بین اقشار مختلف مردم در حرکت باشد.

وی با اشاره به روز بزرگداشت ملاصدرا و شهادت محمد بروجردی گفت: ملاصدرا حکیم بزرگوار استاد بسیاری از علما و بزرگان ما بوده و شهید محمد بروجردی، فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا جوانی خود را در خدمت به مردم کردستان گذراند و عهد و پیمان بسته بود که وقتی جنگ تمام شود تا زنده است می خواهد خادم این مردم باشد‌.

آیت الله عابدینی یادآور شد: فتح خرمشهر و عملیات مهم بیت المقدس را در سال ۱۳۶۱ که روز مقاومت، ایثار و پیروزی نام گرفته را گرامی می داریم و خدا را برای این پیروزی ها شاکریم، همان خرمشهری که صدام گفت اگر ایرانی ها توانستند خرمشهر را پس بگیرند من کلید بصره را به آن ها می‌دهم.

خطیب نماز جمعه قزوین اظهار کرد: ایران خرمشهر را پس گرفت، بعد هم خدا کاری کرد بین ملت ایران و مردم متدین عراق رفاقت، صمیمیت و برادری برقرار شد، حزب بعث و بازمانده های رژیم نحس بعثی بساط‌شان برچیده شد، آمریکا را از عراق راندند، باقی مانده های تفاله ای آمریکا را هم از عراق بیرون خواهند کرد و ان‌شاءالله منطقه از عناصر آمریکایی، انگلیسی و صهیونیستی پاک خواهد شد.

وی با اشاره به روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه بیان کرد: بقاع متبرکه یعنی جاهایی که مؤمنینی از نسل ائمه (ع) یا مبارزو مدافع ولایت اهل بیت (ع) بودندکه گاهی مجبور به فرار شدند و از کوه‌های طالقان و جاهای مختلف این مملکت آمده و در آنجا یا به شهادت رسیده و یا از دنیا رفته اند؛ مردم قدر این‌ها را دانسته اند و برای آنان گنبد و بارگاه ایجاد کرده اند، ما نیز این ها را فرصت فرهنگی می دانیم، چقدر این بقاع متبرکه می توانند در اعتلای فرهنگی جامعه ما مؤثر باشند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین عنوان کرد: روز دزفول و روز مقاومت و پایداری را در پیش داریم، شاید جوانان ما به خاطر نداشته باشند اما مردم می‌دانند چقدر این موشک‌های بعثی ها از منطقه ای که کویت در اختیار صدام قرار داده بود به سمت دزفول شلیک می شد، آن مقاومت هایی که مردم دزفول داشتند موجب شد همه چیز به خیر و خوبی ختم شود، پیروزی آمد و روسیاهی برای منافقین و سرشکستگی و اضمحلال برای دشمنان به نمایش در آمد.

انتهای پیام/

منبع: شاخص خبر

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.