کد خبر : 301
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 اردیبهشت 1401 - 22:53

مدیرکل هواشناسی قزوین:

خشکسالی در استان قزوین جدی است

خشکسالی در استان قزوین جدی است
یوسف شیخ الملوکی گفت: آمارها نشان می‌دهند که دومین سال خشکسالی در استان قزوین شروع شده و حتی این وضعیت به مراتب از سال گذشته بدتر است.

به گزارش پایگاه خبری دیار مینودری،یوسف شیخ‌‌الملوکی با اشاره به وضعیت بارش‌های استان در هفته گذشته اظهار کرد: بارش‌های استان از تاریخ ۹ تا ۱۶ اردیبهشت ماه به تفکیک شهرستان آبیک ۶.۲، آوج ۱۶، البرز ۴.۹، بوئین زهرا ۱۶.۵، تاکستان ۱۰.۸ و قزوین ۱۲.۱ میلی‌متر بوده است.

وی افزود: بارش‌های کل استان به طور میانگین ۱۲.۷ میلی‌متر بوده است که در مقایسه با بلند مدت دوره آماری اختلاف زیادی دارد.

مدیرکل هواشناسی قزوین با اشاره به کاهش ۳.۰ میلی‌متری بارش‌ها در استان گفت: طی هفت روز گذشته شهرستان‌های آبیک ۴.۱۴ کاهش، آوج ۱.۴ افزایش، البرز ۶.۴ کاهش، بوئین زهرا ۵.۸ افزایش، تاکستان ۹.۰ کاهش و قزوین ۲.۶ کاهش بارندگی داشته‌اند.

این مسئول ادامه داد: از ابتدای ماه جاری شهرستان‌های آبیک ۱۳.۲، آوج ۲۵.۸، البرز ۱۲.۰، بوئین زهرا ۲۵.۸، تاکستان ۲۱.۷ و قزوین ۲۴.۹ میلی‌متر بارش داشته‌اند که در مقایسه با تاریخ مشابه پارسال شاهد کاهش بارش ۱۲.۸ میلی متری در آبیک، ۷.۷ در آوج، ۱۴.۶ در البرز، ۶.۲ در تاکستان، ۹.۵ در قزوین و افزایش ۱.۶ میلی متری بارش‌ها در بوئین زهرا بوده‌ایم.

کاهش بارندگی در سال آبی جاری امسال

شیخ‌الملوکی اختلاف بارندگی از ابتدای سال آبی جاری امسال با سال گذشته را ۹۲.۱-  اعلام کرد و افزود: شهرستان‌های آبیک ۱۵۷.۷، آوج ۱۸۶.۰، البرز ۱۴۹.۲، بوئین زهرا ۱۷۶.۹، تاکستان ۱۷۴.۳ و قزوین ۲۰۵.۲ میلی متر بارش را از ابتدای سال آبی جاری تجربه کرده‌اند که هر کدام به ترتیب آبیک ۱۰۰.۸، آوج ۱۰۸.۶، البرز ۱۲۱.۶، بوئین زهرا ۴۰.۳، تاکستان ۶۴.۹ و قزوین ۱۱۹.۲ میلی متر نسبت به تاریخ مشابه سال گذشته کاهش بارندگی داشته‌اند.

وی خبر داد: استان قزوین تا تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۸۵.۶ میلی‌متر بارش داشته است و باتوجه به اینکه آمار کشوری کاهش ۵۷.۷ میلی‌متری بارندگی را نشان می‌دهد قزوین نسبت به میانگین کشور در وضعیت بدتری قرار دارد.

این مسئول تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهند که دومین سال خشکسالی در استان قزوین شروع شده و حتی این وضعیت به مراتب از سال گذشته بدتر است.

شیخ‌الملوکی تاکید کرد: طبق آمار باید در اردیبهشت ماه ۳۸میلی‌متر بارندگی داشته باشیم که تاکنون ۱۲.۷ میلی‌متر آن اتفاق افتاده است و از آنجایی که این بارش‌ها در فروردین ماه نیز خوب نبوده نباید انتظار بارندگی بیشتر در خرداد ماه را داشته باشیم.

این مسئول در ادامه افزود: اگر طبق همین روند سال زراعی پایان یابد باید منتظر سال زراعی جدید که از ابتدای مهرماه آغاز می‌شود بمانیم.

وی در پایان با اشاره به نقش رسانه‌ها جهت آگاه نمودن افکار عمومی بیان کرد: به غیر از رسانه‌ها دستگاه‌های متولی امر نیز باید به واسطه برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت در رابطه با مصرف آب هوشیار باشند در غیر این صورت شاهد مشکلات بیشتری در زمینه آب خواهیم بود.

انتهای پیام/
منبع:صبح قزوین
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.