کد خبر : 2972
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 شهریور 1401 - 8:54

از خادمی مساجد تا خادمی امام رضا(ع)؛

زوج قزوینی که زکات مال و دانش خود را صرف پرورش نوجوانان می‌کنند

زوج قزوینی که زکات مال و دانش خود را صرف پرورش نوجوانان می‌کنند
زوج خیر قزوینی که در خانواده‌ای خیر و مذهبی با سابقه دستگیری از نیازمندان پرورش یافته‌اند اکنون این سنت حسنه را در مساجد پیش گرفتند تا بخشی از مال و علم و دانش خود را صرف نیازمندان کنند.
به گزارش پایگاه خبری دیار مینودری؛ اگر چه هدف اصلی بنای مساجد، ایجاد مکان خاصی برای عبادت و راز نیاز با خداوند متعال است و اما امروزه با توجه به نقش تربیتی و موثری که این اماکن مقدس بر رشد و تعالی شخصیتی افراد جامعه می‌گذارد؛ نمی‌توان از جنبه‌های دیگر آن غافل شد.

با نگاهی گذرا به تاریخ صدر اسلام درمی‌یابیم که مسجد از آغاز پیدایش، تاکنون به عنوان مرکز مهمی برای انجام رسالت رسول خدا(ص)، منشأ تحولات و خدمات و پایگاهی برای ابلاغ پیام‌های الهی به شمار می‌رفته است.

در دوران تحولات انقلاب و دفاع مقدس، مساجد به عنوان محوری‌ترین مراکز انسان‌سازی به سنگرهای مستحکم برای مبارزه انقلابیون درآمدند؛ در حال حاضر نیز مساجد در زمینه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، جهادی، سیاسی، تبلیغی و رسانه‌ای فعالیت می‌کنند که هر چه تنوع  این فعالیت‌ها و کارکردها بیشتر باشد مسلماً با اقبال بیشتری از سوی اقشار جامعه به ویژه نسل جوان قرار خواهند گرفت.

مسجد کریم اهل بیت که در بلوار اسدآبادی جنب خیابان دادگستری در جنوب شهر قزوین واقع شده، یکی از چند مساجد فعال استان است که سال گذشته به عنوان مسجد برتر در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی انتخاب شده است.

اگر چه این مسجد همواره نقش محوری برای فعالیت‌های فرهنگی و عبادی اهالی محل داشته است، اما حدود دو سالی است که به همت بانو رقیه خنجری وهمسرش آقای سید محمد سیدقوامی، این فعالیت‌ها رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است، زن و شوهر خیری که خود در خانواده‌ای خیر و مذهبی با سابقه دستگیری از نیازمندان پرورش یافته و این سنت حسنه را به ثمره زندگی‌شان آقا سید مهدی و زینب‌السادات آموخته‌اند.

برگزاری کلاس‌های رایگان آموزشی چون خط و نقاشی، مکرومه بافی، خیاطی، ورزش  ایروبیک، سفالگری، کلاس‌های تقویتی و امور خیریه از جمله اقداماتی است که این زوج همدل در مسجد کریم اهل بیت برای اهالی محل و سایر شهروندان راه‌اندازی کرده‌اند، به گونه‌ای که روزی نیست در این مسجد فعالیت فرهنگی انجام نشود.

سید محمد سید قوامی، فرزند حجت‌الاسلام سید اشرف سید قوامی روحانی شهید قزوینی، خادم ۵۶ ساله تحصیل کرده‌ای است که در سال ۱۳۷۰ با همسر مهربانش رقیه خنجری ازدواج کرده و از همان اوایل با همیاری شریک زندگی‌اش بخشی از مال و علم و دانش خود را به عنوان زکات صرف نیازمندان کرده‌اند.

این خادم امام رضا(ع) در خصوص دوران طفولیت خود و همسرش گفت: من و همسرم هر دو از دوران کودکی تحت ارشاد و راهنمایی پدران و مادرانی بوده‌ایم که درد مردم را درد خود می‌دانستند، پدر بنده حجت‌الاسلام سیداشرف سید قوامی از روحانیون و نوکران اهل بیت (ص) بود که خود به این نوکری افتخار می‌کرد و مادر بنده نیز کنیزه حضرت زهرا بود که در مجاورت با نفس روحانی پدرم خود به عالمه‌‎ای تبدیل شده بود که با آن سواد قرآنی‌اش گاهی به من که کارشناسی ارشد تاریخ و تمدن اسلامی را دارم، ایراد می‌گرفت و در تربیت فرزند مانند یک روانشناس حاذق رفتار می‌کرد.

وی ادامه داد: پدر همسرم از تجار و بازاریان معتمد شهر و دست به خیر قزوین بود که به جرات می‌توان گفت حتی ثانیه‌ای به کسی بدهکاری نداشت، مادر همسرم نیز در دستگیری از نیازمندان زبانزد و سفره احسانش برای همگان باز بود.

سیدقوامی تصریح کرد: من و همسر در این خانواده‌ها بزرگ شدیم و به این عقبه می‌بالیم، چرا که دغدغه همیشگی پدران و مادران ما کمک به همنوعان و دستگیری از نیازمندان بوده است.

وی با بیان اینکه ۲۰ سال به هر دری زدم تا به عنوان خادم امام رضا(ع) به ولی نعمتان آقا خدمت کنم، افزود: خداوند مزد دستگیری از نیازمندان و انجام امور خیریه‌مان را با پذیرفتن بنده و همسرم به خادمی امام رضا به بهترین شکل داد که هر سال در امور مربوط به کشیک حرم آقا خدمت کنیم.

این خادم‌الرضا یادآور شد: از سال ۱۳۹۸با کمک خیرین گمنام ما در بحث کمک‌رسانی به مناطق آجرپزی شال و منطقه الموت غربی وارد شده و بیش از ۱۱۰میلیون تومان پول بابت خرید کیف و کفش، لوازم تحریر به مردم آن منطقه هدیه کردیم.

وی ادامه داد: همزمان در مساجد سطح شهر محمدیه به برگزاری کلاس‌های رایگان و امور فرهنگی پرداختیم و سپس از سال ۱۴۰۰ در مسجد کریم اهل بیت(ع) شهر قزوین همین بحث آموزش رایگان را به عشق امام رضا(ع) به طور وسیع و جدی‌تر دنبال می‌کنیم.

سیدقوامی یادآور شد: همسر بنده به همراه چند تن از خادمیاران این خدمات را در شهر ارداق و آقابابا هم ارائه کرده، که نه تنها از این بابت درآمدی ندارند، بلکه برای رفت و آمد هم از خود هزینه می‌کنند.

در ادامه رقیه خنجری همسر مهربان و فعال آقای قوامی در خصوص ارتباط خانوادگی خود گفت: رابطه خوبی بین خانواده ما برقرار است، باوجود اینکه همه اعضای خانواده فعال هستیم اما یک برنامه نانوشته در زندگی ما وجود دارد که همه ما را در یکساعت برسر سفره جمع می کند و برای هم وقت می‌گذاریم.

وی افزود: هیچ وقت ادعا نداریم که وقتمان را صرف امور مسجد می‌کنیم بلکه این توفیقی است که خداوند به ما عنایت کرده، حتی دختر کوچک من که جزو دانش‌آموزان ممتاز سال دوازدهم است، کلاس آموزش ریاضی مسجد را تقبل کرده و یادگرفته است که به ثمره درس خود و زکات علم خود را با دیگران به اشتراک بگذارد.

خنجری با بیان اینکه مربیان آموزشی این مسجد از بهترین‌های رشته خود هستند، تصریح کرد: مربیان حاذق این کلاس‌ها به صورت کاملا داوطلبانه و رایگان به آموزش جوانان و نوجوانان مشغول هستند.

این خادم رضوی اظهار کرد: زمستان سال گذشته با کمک حوزه هنری استان در ۱۱۰ مسجد تئاتر بچه‌های مسجد را با مضامین عالی و دینی و دکور کم هزینه اجرا کردیم؛ اگرچه در این مسیر، موانع زیادی هم وجود داشت و بسیاری از مساجد سنتی با گآن مخالفت داشتند، اما با تجربه خوبی که بدست آمد مسئولین فرهنگی دنبال این هستند که این طرح دوباره اجرایی شود.

وی ادامه داد: رساندن بسته‌های معیشتی و فرهنگی در شب یلدا، شب عید نوروز، ماه رمضان و دیگر مناسبت‌های مذهبی به نیازمندان از دیگر فعالیت‌های خیرین در مسجد کریم اهل بیت(ع) است.

این خادم رضوی گفت: به لطف خداوند بنده در سال ۱۳۹۹ به عنوان خادمیار برتر استان انتخاب شدم و بعد از اینکه آثار و فعالیت‌های ما به دبیرخانه آستان قدس ارسال شد به عنوان خادمیار برتر کشور نیز انتخاب شدم.

خنجری در پایان بیان کرد: گردن ما در مقابل ولی‌نعمتان امام رضا(ع) از مو باریکتر است و تمام تلاشمان این است که رافت و مهربانی را از امام رئوف یاد بگیریم و  در روزهایی که مشکلات اقتصادی و اجتماعی کام بسیاری از هموطنان را تلخ کرده‌است با دستگیری و امیدآفرینی در کارهای خیر پیشقدم باشیم تا روزهای روشن‌تری را با هم سپری کنیم.
انتهای پیام/
منبع:صبح قزوین

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.