کد خبر : 1031
تاریخ انتشار : پنجشنبه 16 تیر 1401 - 16:04

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین:

هزینه ۴ میلیاردی بهزیستی قزوین برای کودکان کار و خیابان/ ۵۰درصد کودکان کار در استان فاقد هویت هستند

هزینه ۴ میلیاردی بهزیستی قزوین برای کودکان کار و خیابان/ ۵۰درصد کودکان کار در استان فاقد هویت هستند
هدی حقیقی گفت: در سال گذشته حدود ۷۰درصد کودکان کار شناسایی شده در استان، غیرایرانی بوده‌اند؛ ۵۰ درصد این کودکان فاقد هویت و از اتباع غیرمجاز هستند.

به گزارش پایگاه خبری دیار مینودری، امروزه پدیده کودکان کار و خیابان یکی از معضلات و مشکلات شهرهای بزرگ است.

کودکانی که سر چهارراه‌ها و خیابان‌ها با هزار خواهش و التماس سعی در فروش خرده ریزه‌های خود به عابران دارند و بدین شکل روزهای خود را به شب می‌رسانند.

بچه‌هایی که به جای بازی و شوخی و دل‌مشغولی‌های کودکانه با تکدی‌گری در فکر تامین معاش خانواده بوده و روزهای خوش کودکی‌شان را قربانی ندانم‌کاری، بیماری و هزار مشکل والدین خویش می‌کنند و در میان رنج و اندوه آدم‌های بزرگ، قد می‌کشند.

جذب ۱۹۳ کودک در مراکز ساماندهی کودکان کار و خیابان

هدی حقیقی با اشاره به شناسایی و ساماندهی کودکان کار در استان اظهار کرد: شناسایی کودکان کار در سطح استان توسط تیم اورژانس اجتماعی و مراکز غیردولتی حمایتی-آموزشی کودک و خانواده انجام می‌شود.

وی افزود: سال گذشته تعداد ۱۹۳ کودک در مراکز ساماندهی کودکان کار و خیابانی به صورت شبانه‌روزی و روزانه جذب و پذیرش شده‌اند.
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین بیان کرد: در حال حاضر بهزیستی استان قزوین، کودکان کار و خیابان را در یک مرکز دولتی شبانه‌روزی و یک مرکز غیردولتی روزانه با عنوان مرکز حمایتی-آموزشی کودک و خانواده با هدف کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی مورد پذیرش و حمایت قرار می‌دهد.

وی عنوان کرد: کودکان کار به طرق مختلف در مراکز تحت نظارت بهزیستی مورد پذیرش قرار می‌گیرند، علاوه بر این که کودک می‌تواند به صورت خودمعرف به مرکز مراجعه کند، بخش دیگری از کودکان از طریق شناسایی، در مرکز جذب می‌شوند.

۵۰ درصد کودکان کار، اتباع فاقد هویت و غیرمجاز هستند

این مسئول با اشاره به روند پذیرش کودکان کار عنوان کرد: ابتدا مددکار اجتماعی یا روانشناس مرکز به محل حضور کودکان در اماکن پرتردد مراجعه کرده و ضمن برقراری ارتباط حرفه‌ای اولیه با کودکان خیابانی، یک ارزیابی سریع از وضعیت عمومی کودک به عمل می‌آورد.

وی افزود: مددکار اجتماعی در ادامه ضمن تشویق کودکان به بهره‌مندی از خدمات مرکز، خدمات سرپایی اولیه به تناسب نیاز کودکان شامل خدمات تغذیه‌ای، بهداشتی، ویزیت پزشک، آموزش‌های بهداشتی و پیشگیرانه را ارائه می‌کند.

حقیقی بیان کرد: در مرحله نهایی ضمن شناسایی کودک و خانواده وی، زمینه لازم برای ارتباط بیشتر با خانواده و ارائه سایر خدمات و حمایت‌ها فراهم می‌شود.
وی تاکید کرد: کودکان شناسایی شده توسط مددکار و روانشناس، با مراجعه به مرکز به اتفاق خانواده و انجام مصاحبه‌های اولیه مورد پذیرش قرار می‌گیرند؛ همچنین ممکن است ارجاع کودکان به مراکز از طریق سازمان‌ها، دستگاه‌های دولتی و غیردولتی انجام شود.

۷۰ درصد کودکان کار غیرایرانی هستند

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین خاطرنشان کرد: در مراکز مربوط به کودکان کار، خدمات مختلف همچون مددکاری اجتماعی، روانشناختی، حقوقی، فرهنگی، پزشکی و روانپزشکی، آموزشی، ورزشی، کمک‌های مالی و سبد کالا در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقاء کیفیت زندگی آنان و خانواده‌هایشان ارائه می‌شود.


وی ابراز کرد: هم اکنون بهزیستی استان قزوین دارای یک مرکز شبانه‌روزی دولتی جهت اسکان موقت کودکان کار و خیابانی است و در این مرکز کودکان خیابانی سطح دو یعنی اقامت کوتاه‌مدت پذیرش شده و نگهداری موقت آنان حداکثر تا ۲۰ روز انجام می‌شود.
حقیقی اضافه کرد: این مرکز از طریق ارائه خدمات مختلف و حمایت‌های اجتماعی از کودک یا نوجوان و خانواده آنان نسبت به فراهم آوردن هرچه سریع‌تر زمینه‌های توانمند سازی آنان اقدام کرده و فرآیند توانمندسازی کودک خیابانی و خانواده وی را از طریق ارائه خدمات تخصصی و حمایتی دنبال می‌کند.

وی عنوان کرد: بعد از ۲۰ روز اقامت کودک در مرکز، کودکان باید به مرکز اقامت میان مدت ارجاع شوند که این مرکز شرایط اقامت کودک را تا یکسال فراهم می‌کند.

هزینه ۴ میلیاردی بهزیستی استان قزوین برای کودکان کار و خیابان

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین گفت: مرکز اقامت میان‌مدت، مرکزی برای نگهداری و تربیت کودکانی است که با تشخیص تیم تخصصی ستاد ، نیازمند انتقال و پذیرش در مراکز شبانه‌روزی هستند.وی ابراز کرد: در صورتی که کودک بی‌سرپرست، بدسرپرست یا فاقد سرپرست باشد، کودک به مرکز اقامت بلند مدت و سطح چهار ارجاع که این مرکز، امکان اقامت و زندگی کودک را تا پایان ۱۸ سالگی فراهم می‌کند.

حقیقی خاطرنشان کرد: در حال حاضر استان قزوین فاقد مرکز اقامت میان مدت کودکان خیابانی است.

وی عنوان کرد: سال ۱۴۰۰ حدود ۷۰ درصد کودکان کار شناسایی شدهاز اتباع بیگانه و ۳۰ درصد ایرانی بوده؛ ۵۰ درصد کودکان کار غیرایرانی فاقد هویت و غیرمجاز هستند.

۱۲۰ کودک‌کار تحت حمایت بهزیستی استان قزوین هستند

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین با بیان اینکه کلیه کودکان اتباع شناسایی شده از کشور افغانستان هستند؛ اضافه کرد: این اطلاعات براساس خوداظهاری کودکان بوده و به نظر می‌رسد تعدادی از کودکان اتباع به دلیل ترس و همچنین شباهت ظاهری با کودکان ایرانی، تابعیت خود را به درستی اعلام نمی‌کنند.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای کودکان خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۰ در استان قزوین بالغ بر چهار میلیارد ریال در حیطه کودکان کار و خیابانی هزینه شده است.
حقیقی بیان کرد: هزینه‌های صرف شده در حوزه کودکان کار شامل توانمندسازی کودک و خانواده اعم از تامین سرمایه اولیه اشتغال والدین، خرید گوشی همراه به منظور تحصیل کودکان در فضای مجازی و ممانعت از عدم تحصیل، کمک هزینه و بازسازی مسکن، تامین لوازم ضروری منزل، حرفه آموزی کودکان کار بالای ۱۵ سال و تامین سبد کالا و پوشاک است.
وی عنوان کرد: در حال حاضر ۱۲۰ کودک کار تحت حمایت بهزیستی استان قزوین هستند و از خدمات این اداره کل بهره‌مند می‌شوند.

این مسئول بیان کرد: شعار “دوستدار کودک”، رویکردی است که براساس آن در تدوین سیاست‌ها، برنامه‌ریزی‌ها، تفکرات و اقدامات، کودک در کانون توجه قرار گرفته و از طریق شناخت صحیح نیازها و حقوق کودک برای ایجاد عدالت، بهبود شرایط زندگی کودکان و احقاق حقوق مانند سایر انسان‌های بزرگسال تلاش می‌شود.

اجرای برنامه “اقدام و عمل” در جهت حمایت‌ اجتماعی از کودکان کار در قزوین

وی تصریح کرد: در طرح حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار و خیابانی با عنوان “رویکرد دوستدار کودک”، تلاش می‌شود به جای جمع‌آوری کودکان خیابانی و کار و زباله‌گرد، از روش‌های شناسایی، جذب و راهکارهای علمی و حرفه‌ای‌تری برای ساماندهی این کودکان استفاده شود.
حقیقی عنوان کرد: با توجه به این که بخش زیادی از کودکان کار غیرایرانی می‌باشند، ایرانی بودن یا جزو اتباع خارجی بودن کودک و خانواده، در ساماندهی آنها مورد نظر قرار خواهد گرفت.

وی افزود: احراز هویت کودک از طریق عکسبرداری عنبیه چشم انجام خواهد شد و بدین ترتیب اطلاعات و آمارهای دقیق‌تری از این کودکان به دست آمده و از ثبت اطلاعات تکراری جلوگیری خواهد شد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین در پایان گفت: طی سال جاری برنامه اقدام و عمل در راستای حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار و خیابانی در استان قزوین مانند سایر استان‌های کشور اجرایی می‌شود.
انتهای پیام/
منبع: صبح قزوین
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.