کد خبر : 3929
تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 آبان 1401 - 6:05

متأهل‌ها ۲ برابر تسهیلات می‌گیرند

چگونگی اعطای وام‌های دانشجویی اعلام شد

چگونگی اعطای وام‌های دانشجویی اعلام شد
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نوع وام و زمانبندی اعطای وام‌های دانشجویی در نیمسال اول ۱۴۰۲-۱۴۰۱ را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد، بر این اساس ثبت‌نام وام ضروری از ۲۱ آبان آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دیار مینودری؛ نوع وام و زمانبندی اعطای وام‌های دانشجویی در نیمسال اول ۱۴۰۲-۱۴۰۱ از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشگاه‌ها را ابلاغ شد.

براساس این گزارش، پرداخت وام ویژه دکتری در قالب وام تحصیلی مقطع دکتری (به صورت ۶ ماهه) پرداخت می‌شود و مبلغ وام تحصیلی دانشجویان متأهل حداکثر تا دو برابر مبلغ وام دانشجویان مجرد است.

برای وام ضروری دانشجو می‌تواند در هر نیمسال منحصراً از یک رویداد استفاده کند، استفاده از هر رویداد در طول مقطع تحصیلی، صرفاً یک بار مجازاست. رویداد ازدواج، فقط یک نوبت در تمام مقاطع تحصیلی و حداکثر تا ۱۸ ماه پس از تاریخ عقد صرفاً ً در دوران تحصیل امکان‌پذیر خواهد بود.

با توجه به جایگزینی وام ضروری رویداد به تشخیص ریاست صندوق رفاه دانشجویان با رویداد خرید لوازم کمک آموزشی، دانشجویانی که قبلاً از وام ضروری رویداد به تشخیص ریاست صندوق بهره‌مند شده‌اند، امکان استفاده از وام رویداد خرید لوازم کمک آموزشی را ندارند.

رویداد خرید لوازم کمک آموزشی با تکمیل فرم تقاضای وام با تأیید معاون دانشجویی و ارائه مدارک لازم (شامل فاکتور رسمی و معتبر لپ تاپ، قلم نوری و…) پرداخت خواهد شد.

برای دریافت وام ودیعه مسکن متأهلی، دانشجو می‌بایست متأهل، فاقد خوابگاه و دارای سند تعهد و اجاره نامه (دارای کد رهگیری) باشد. البته دانشجویان باید توجه داشته باشند که به آخرین نیمسال تحصیلی مجاز، وام مسکن تعلق نمی‌گیرد.

در صورتی که زوجین دانشجو باشند، فقط یکی از آن‌ها می‌تواند از وام ودیعه مسکن بهره‌مند شود. دانشجویان روزانه دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای دانشجویان واجد شرایط برای استفاده از وام‌های مذکور هستند.

براساس این گزارش، وام شهریه به شماره حساب دانشگاه بابت تأمین بخشی از بدهی شهریه دانشجوی متقاضی واریز و به عنوان بدهی وی در پرونده دانشجو ثبت می‌شود.

دانشجویان ورودی جدید دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی می‌توانند صرفاً ً از وام شهریه صندوق بهره‌مند شوند. وام مازاد شهریه دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی صرفاً ً به دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور تعلق می‌گیرد. برای ثبت وام مذکور نیازی به ارائه سند تعهد توسط دانشجو نبوده و نهاد‌های حمایتی ضمانت پرداخت وام را بر عهده دارند.

دانشجویان تحت پوشش واجد شرایط در ابتدای هر نیمسال از سوی نهاد‌های حمایتی معرفی شده و ثبت درخواست وام مازاد شهریه دانشجویان تحت پوشش، توسط دانشجو و صرفاً ً از طریق پورتال دانشجویی صندوق رفاه امکان پذیر است. به دلیل پرداخت کل مازاد شهریه دانشجو در قالب این وام، دانشجویان معرفی شده امکان استفاده از وام شهریه صندوق و بانک را ندارند.

دانشجوی نوبت دوم دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و همچنین دانشجویان دانشگاه‌های پیام نور، جامع علمی کاربردی، آزاد اسلامی و مؤسسات غیردولتی-غیرانتفاعی، دانشجویان واجد شرایط برای دریافت وام‌های منابع صندوق و مازاد شهریه دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.

براساس این گزارش، سامانه دانشجویی (پورتال صندوق) از روز پنجشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۱ تا روز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ برای ثبت تقاضای وام‌های تحصیلی، شهریه و مسکن متاهلی دانشجویان و از روز شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ تا روز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ برای ثبت تقاضای وام ضروری فعال خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: صبح قزوین
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.