کد خبر : 2363
تاریخ انتشار : شنبه 29 مرداد 1401 - 0:56

گره کور شهرک اندیشه قزوین چگونه باز شد؟

گره کور شهرک اندیشه قزوین چگونه باز شد؟
معاون عمرانی استاندار قزوین گفت: شورای عالی معماری و شهرسازی مصوبه کمیسیون ماده ۵ استان قزوین برای الحاق کل مساحت ۳۷ هکتاری شهرک اندیشه به شهر قزوین را تأیید کرد و کل شهرک اندیشه در قالب ناحیه منفصل شهری جزو شهر قزوین شد.

به گزارش پایگاه خبری دیار مینودری، مهدی رجحانی در گفت و گویی درباره فرآیند رفع مشکل شهرک اندیشه اظهار داشت: شهرک اندیشه یک گره کور داشت. این شهرک ۳۷ هکتاری شامل ۲ قطعه ۲۱.۵ هکتاری و ۱۵.۵ هکتاری بود که قطعه ۲۱.۵ هکتاری مشکلی از ابتدا نداشت؛ اما الحاق به شهر قطعه ۱۵.۵ هکتاری مسئله داشت.

وی اضافه کرد: از طرفی همه کاربری‌های عمومی این شهرک یا ناحیه شهری در قطعه ۱۵ هکتاری بود. یعنی اگر به مالکان بخش ۲۱ هکتاری پروانه ساخت می‌‌دادیم و ۱۵ هکتاری را پروانه نمی‌دادیم، یک شهرک ناقص داشتیم که خدمات عمومی مثل آتش‌نشانی، پارک و مانند اینها را نداشت. بنابراین هیچ‌وقتی نمی‌توانستیم این کار را بکنیم، چون ناحیه شهری امکاناتی می‌خواهد و نیازهایی دارد.

رجحانی ادامه داد: بنابراین همه تلاش‌های ما برای این بود که مشکل بخش ۱۵ هکتاری حل شود. در ضمن عده‌ای در بخش ۲۱ هکتاری و عده دیگری در بخش ۱۵ هکتاری مالک هستند و اگر به مالکان بخش ۲۱ هکتاری جواز ساخت می‌دادیم و به مالکان بخش ۱۵ هکتاری نمی‌دادیم، چالش‌های بیشتری ایجاد می‌شد.

معاون استاندار قزوین با بیان اینکه پرونده شهرک اندیشه در کل پیچیدگی‌های خیلی‌زیادی دارد، گفت: زمانی آمدند در قالب طرح هادی آن را به روستا محلق کنند، بعد گفتند این ناحیه را شهری می‌کنیم. در وسط پرونده طرح هادی شهرک اندیشه یک نامه کم بود که اگر این نامه بود، مشکل شهرک اندیشه را در اسفندماه حل می‌کردیم.

رجحانی یادآور شد: کل بنیاد مسکن را بالا و پایین کردیم که نامه الحاق به طرح هادی اندیشه را پیدا کنیم. اگر این نامه اسفندماه پیدا شده بود، این موضوع اسفند حل می‌شد. در حالی که همه نقشه‌های مهرشده وجود داشت، نامه تصویب نهایی را نداشت. ظاهراً آخر کار یکی آمده گفته که چرا به روستا، اندیشه را به شهر الحاق کنید.

وی افزود: بعد آمدیم بحث الحاق اندیشه به شهر قزوین را بررسی کنیم که این کار هم مشکلات عدیده‌ای داشت و بایستی حل می‌شد. برای این کار از یک سازوکار ویژه استفاده کردیم و یک مجوز خاص از سازمان امور اراضی گرفتیم. چون سازمان امور اراضی در موضوع شهرک اندیشه پرونده شکایت دارد و ۲ تا ۳ ماه اینجا درگیر بودیم. بعد یک مجوز نصفه‌نیمه دادند که دوباره از این راه مشکل حل نشد.

معاون عمرانی استاندار قزوین با ذکر اینکه نهایتاً یک مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی داشتیم که در آن الحاق بخشی از شهرک اندیشه به شهر قزوین را تأیید کرده بود، گفت: در این مصوبه مبنا را حقوق مکتسبه گذاشته بودند. در مورد حقوق مکتسبه هم در استان صورت‌جلسه‌ای در اسفندماه ۱۴۰۰ داشتیم که در آن همه مدیران امضا کرده بودند که کل ۳۷ هکتار شهرک اندیشه حقوق مکتسبه دارد. بنابراین در سفر رئیس‌جمهور به استان قزوین یک نامه نوشتیم و این مصوبه را به آقای رئیس‌جمهور شرح دادیم و از ایشان خواستیم که با توجه به آن مصوبه دستور بدهند.

رجحانی اضافه کرد: در نهایت در سفر ریاست‌جمهوری از وزیر کشور که نماینده ویژه رئیس‌جمهور بودند و حکمشان حکم رئیس‌جمهور محسوب می‌شد، دستور گرفتیم که همین دستور مبنای کار شد. با مدیران استان و دستگاه‌های نظارتی و قضایی طرح موضوع کردیم و همه موافقت کردند که این راه درستی است و آن را پیش بروید.

وی ادامه داد: بعد از اینکه گردش کارهای تهران را انجام دادیم، مجوزها را گرفتیم و جلسه ماده ۵ استانی را برگزار کردیم که در این جلسه الحاق ۳۷ هکتار به قزوین مصوب شد. اما طبق روال مصوبه ماده ۵ باید در شورای عالی معماری و شهرسازی باید تصویب شود.

رجحانی یادآور شد: پریروز که خانم صادق مالواجرد معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی در قزوین بود، جواب این نامه را آورد و مصوبه کمیسیون ماده ۵ را تأیید کرد و الحاق ۳۷ هکتار به شهر قزوین در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب و کل شهرک اندیشه در قالب ناحیه منفصل شهری جزو شهر قزوین شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.